Szövegszerkesztés

Órák

Alapvető formázási műveletek

Megnéztük, mik a formázás alapelemei. Ezekből a karakterekre, illetve a bekezdésekre tértünk ki részletesebben. Kulcsszavak: igazítás, térköz, sorköz, behúzás

Források

Felsorolás és számozás, hasáb, tabulátorok

Ha valamit vázlatosan szeretnénk írni, jól jöhet, hogy pontokba szedjük. Megnéztük, hogyan lehet a felsorolás elemek előtti szimbólumokat megváltoztatni, s hogyan kell számozott felsorolást készíteni. Ezután a hasábokkal, s felhasználásukkal ismerkedtünk meg, s már tudunk a hasábok közé elválasztó vonalat is tenni. A legvégén a szövegpozícionálással ismerkedtünk meg, hogy lehet elemeket külön oszlopokba rendezni. Ezen belül hogy igazítsunk, s hogy állítsunk be kitöltő karaktereket.

Források

Táblázatok és grafikák

Az adatok tárolásának egy klasszikus módja, elhelyezni azokat egy táblázatban. Megnéztük a táblázatok létrehozásának eszközeit, milyen módosításokat lehet végezni rajtuk, s hogy ölthetnek tetszetős formát. A fennmaradó részt a grafikai objektumoknak szántuk, hogy lehet ezeket elhelyezni, milyen tulajdonságaik vannak. Ezek után magunk is készítettünk egyszerűbb rajzokat, s megismerkedtünk a csoportba foglalás előnyeivel.

Források

Oldalbeállítások, szegélyek

Nagyon sokszor találkozunk olyan problémával, hogy az oldal alapbeállításai, amit a program adott, nem megfelelőek. Ha más méretű margóra, más oldalméretre... vágyunk, akkor hozzá kell nyúljunk az oldal beállításaihoz. Ennek módja volt az első rész témája, ezután pedig a már beállított oldalunkhoz készítünk szegélyt.

Források

Élőfej és élőláb

Amikor könyvet olvastok, gyakran látjátok, hogy a fejsorban ott van az író neve, a mű címe, esetleg a fejezet címe, amit épp olvastok. De ha ez nem is, akkor az oldal alján szinte biztos, hogy ott van az oldal száma. Ezeket természetesen nem egyenként írják be kézzel a dokumentum törzsébe, hisz, ha valamilyen változás állna be, s javítani kellene, teljesen elromlana a formázás. A fejlett szövegszerkesztők ezért alkalmaznak olyan szolgáltatásokat, mint az élőfej, s az élőláb. Ezek a részek mindig az oldal tetején, illetve alján találhatóak, s a tartalmukat is a szövegszerkesztő állítja elő (persze a mi megbízásunkra).

Források

Feladatmegoldás

Már elég ideje csócsáljuk ezt a témakört. Eddig mindig egy bizonyos részre kihegyezett feladatokat néztünk. A mostani feladat egy olyan dokumentum előállítása, amihez a tanultak jelentős részét fel kell használnunk. Ez lesz az első feladat. A második pedig egy kis levezető rajz. Kutyaólakat kell készíteni. Mivel viszont lusták vagyunk, szeretnénk csak egy kutyaólat megalkotni, annak a részeit csoportba foglaljuk, s így ezt a csoportba foglalt objektumot másoljuk.

Források

Összefoglalás

Ezen az órán megpróbáljuk rendszerezni eddigi tudásunkat, amit a szövegszerkesztésből szedtünk össze. Ezek után egy feladat megoldásával próbáljuk meg kamatoztatni tudásunk a gyakorlatban.

Források

 

Ajánlott felbontás: min. 1024*768; Ajánlott böngésző Firefox
Tartalom, arculat: © Nagy Balázs Tamás